mapa serwisu
zaloguj się - załóż konto
 Jesteś w >> Aktualności 

Zaproszenie dla wszystkich studentów dziennych i wieczorowych

14.11.2017, 13:18

Szanowni Studenci Psychologii,

Zapraszam wszystkich zainteresowanych studentów studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych oraz obowiązkowo starostów grup oraz poszczególnych lat studiów na kierunku psychologia na coroczne spotkanie poświęcone dydaktyce oraz bieżącym sprawom związanym ze studiami. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 listopada o godzinie 15.30 w sali 207.

dr Maciej Janowski,
Przewodniczący Kierunkowego Zespołu Zapewniania Jakości Kształcenia

Prof. zw. dr hab. Eugenia Mandal wygłosiła wykład w czasie konferencji Mężczyzna 3.0, z udziałem prof. Philipa Zimbardo

14.11.2017, 12:45

13 października 2017 roku w Uniwersytecie SWPS w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja dla psychologów, psychoterapeutów i pedagogów, zatytułowana "Mężczyzna 3.0. Syn– partner – rodzic. O współczesnych wzorcach męskości". Wykład otwarcia pt. "Men interrupted. Why young men are struggling and what we can do about it?" wygłosił prof. Philip Zimbardo. Prof. zw.dr hab. Eugenia Mandal kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Środowiskowej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, wygłosiła wykład "Mężczyźni i chłopcy". W wystąpieniach prelegentów, zarówno badaczy jak i praktyków, podnoszone były ponadto zagadnienia współczesnego kształtu ojcostwa, podatności mężczyzn na uzależnienia a także przemian męskiej seksualności. Konferencja była objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Program konferencji można odnaleźć na stronie Instytutu Wydawnictwa PWN.

Zaproszenie do udziału w projekcie naukowo-badawczym

14.11.2017, 12:24

Mgr Anna Pyszkowska, doktorantka w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Jakości Życia, zaprasza zainteresowanych studentów do współpracy przy projekcie naukowo-badawczym na temat jakości życia, self-compassion i anhedonii wśród rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Do zadań studentów będzie należało: zbieranie materiału badawczego, pomoc przy obróbce danych oraz możliwość zaangażowania w tworzenie cyklu warsztatów dla rodziców. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy: a.pyszkowska@gmail.com Uczestnictwo w projekcie zostanie potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem.

ANALIZA DANYCH W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH

07.11.2017, 17:45

Zakład Psychologii Klinicznej i Sądowej Instytutu Psychologii zaprasza pracowników Wydziału Pedagogiki i Psychologii, doktorantów i magistrantów na sympozjum naukowo-szkoleniowe "ANALIZA DANYCH W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH", które odbędzie się 15 listopada (środa) 2017 w AULI WPiPs w godzinach 11.30 – 15.00. Pracownicy Instytutu Psychologii zaprezentują mniej znane, zaawansowane metody i techniki statystycznej analizy danych w badaniach naukowych.

Program sympozjum:
11.30–12.00 Małgorzata Górnik-Durose, Jak odróżnić myszy od pawi, czyli zastosowanie analizy dyskryminacyjnej w badaniach psychologicznych.
12.00–12.30 Maria Chełkowska-Zacharewicz, “Model-hacking” – porządkowe i skośne zmienne w konfirmacyjnej analizie czynnikowej.
12.30–13.00 Maciej Janowski, Skalowanie wielowymiarowe.
13.00–13.30 Maria Flakus, Poza zasadą jednowymiarowości – o zastosowaniu hierarchicznych modeli czynnikowych i modeli podwójnego czynnika w CFA.
13.30–14.00 przerwa
14.00–14.30 Ewa Wojtyna, Czy więcej znaczy lepiej? Wyznaczanie wielkości próby w badaniach naukowych.
14.30–15.00 Irena Pilch, Piramida danych, czyli kiedy i jak stosować analizę wielopoziomową.

Nowa książka pod redakcją profesor Eugenii Mandal

07.11.2017, 17:30


Kobiety, mężczyźni i bliskie związki
Redakcja: Eugenia Mandal
Rok wydania: 2017, Wydawnictwo Naukowe PWN
Więcej informacji: na stronie Wydawcy.

Współczesna psychologia potwierdza prawdziwość tezy, że oparte na uczuciu miłości bliskie związki są niezwykle ważne dla człowieka. Bliskie związki z ludźmi, a pośród nich unikalne, bliskie relacje między kobietami i mężczyznami, okazują się istotnymi uwarunkowaniami dobrostanu, jakości życia i poczucia szczęścia człowieka. Badania psychologiczne pokazują, że bliskie związki wpływają na bardzo szerokie spektrum funkcjonowania biologicznego i psychicznego, na funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne i behawioralne każdego z nas. "Szczęśćciorodny" wpływ bliskich relacji jest przemożny, gdy są one udane dla obojga bliskich osób, a gdy takie nie są – przyczyniają się do smutku i cierpienia, a gdy brakuje jednego człowieka, czujemy się jakby nie było całego świata wokół nas. Ta książka jest poświęcona bliskim relacjom kobiet i mężczyzn. Przedstawiono w niej zagadnienia dotyczące m.in. wywierania wpływu na partnera, strategii utrzymywania go przy sobie, poświęcenia w bliskich związkach oraz seksualności singli oraz osób nieheteroseksualnych.

Poszukiwani studenci psychologii do Agencji Wywiadu

07.11.2017, 16:46

Chciałbyś być jak James Bond? Od zawsze pasjonowały Cię przygody porucznika Borewicza? Już 29 listopada br. będziesz miał możliwośc przekonać się jak pracuje się w Agencji Wywiadu! Wraz z Agencją Wywiadu zapraszamy Cię na spotkanie informacyjno-rekrutacyjne. Na spotkanie zapraszamy studentów i absolwentów, którzy są zainteresowani uzyskaniem informacji dotyczących rekrutacji do Agencji Wywiadu, chcieliby się dowiedzieć więcej na temat możliwości pracy w strukturach Agencji. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY - więcej informacji: http://bk.us.edu.pl/wydarzenie-bk-rekrutacja-do-agencji-wywiadu

IMPROTEATR zaprasza!

07.11.2017, 16:35

Masz teatralne zacięcie? Jesteśmy właśnie dla Ciebie! Koło teatralne zaprasza na spotkania w każdy czwartek o 18:30 w sali numer 6! Jeśli masz jakieś pytania dotyczące funkcjonowania Naszego koła - z chęcią na nie odpowiemy. Do zobaczenia! 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=A7QDLk4V8Vc&feature=youtu.be

Centrum Wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu poszukuje wolontariuszy

31.10.2017, 14:35

Wolontariusze mają w MOPS szerokie pole do działania: zajmują się dziećmi, seniorami, bezrobotnymi, osobami niepełnosprawnymi oraz bezdomnymi. Organizują akcje społeczne, konferencje, prowadzą warsztaty komputerowe, sportowe, pozyskują fundusze, redagują teksty itp. Więcej informacji, kontakt oraz aktualna oferta współpracy (umowa wolontariacka) znajdują się w pliku: http://ip.us.edu.pl/?fo_id=70252&faction=binary.

Fundacja Mam Marzenie poszukuje wolontariuszy

31.10.2017, 14:25

Fundacja Mam Marzenie, z którą współpracuje Uniwersytet Śląski prosi o wsparcie w związku z pozyskaniem wolontariuszy, pragnących wesprzeć działalność Fundacji (zarówno do jednorazowych akcji, tj. np. 27 listopada - Dzień Pluszowego Misia, ale także do dłuższej współpracy). Studenci mogą włączyć się już teraz w dwie akcje: Dzień Pluszowego Misia (27 listopada), wtedy przedstawiciele UŚ z przedstawicielami Fundacji odwiedzają Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii w Chorzowie i rozdają pluszowe misie. Dodatkową atrakcją, którą w tamtym roku przygotowano z pomocą studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii były gry i zabawy dla dzieci. Drugą inicjatywą jest Dzień Relaksu dla Mam (25 listopada), których dzieci leczą się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W ramach tego dnia przewidziana jest organizacja programu dla dzieci. Zainteresowanych studentów serdecznie zapraszamy do współpracy i kontaktu z: Aleksandra Labocha, tel. 32 359 20 41, mail: a.labocha@us.edu.pl

Komunikat dotyczący godzin pracy Dziekanatu w dniu 31 października br.

30.10.2017, 10:51

W związku z wprowadzeniem godzin rektorskich w dniu 31.10 br. (wtorek), dziekanat studiów stacjonarnych czynny będzie w godzinach 9.30-12.00; dziekanat studiów niestacjonarnych (wieczorowych) - w godzinach 10.30 - 12.30.

Godziny dziekańskie

30.10.2017, 8:39

W dniu 2 listopada 2017 r. (czwartek) do godziny 12.00 Dziekan prof. zw. dr hab. Stanisław Juszczyk ogłasza godziny dziekańskie dla studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

Godziny rektorskie

30.10.2017, 8:37

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych, która jest obchodzona w środę 1 listopada 2017 roku, na wniosek Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek wprowadza we wtorek 31 października br. od godziny 12.00 godziny rektorskie wolne od zajęć dydaktycznych.  

Poszukiwani studenci psychologii do udziału w projekcie badawczym obejmującym atrakcyjne szkolenie - termin nadsyłania zgłoszeń mija dnia 05.11.2017 r.

26.10.2017, 22:04

Śląski Uniwersytet Medyczny w porozumieniu z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka prowadzą badania dotyczące zaburzeń mowy i rozwoju poznawczego dzieci w wieku przedszkolnym. Poszukiwani są studenci psychologii, którzy na terenie kilku katowickich przedszkoli (w godzinach ich pracy) mogliby przeprowadzić pomiary wśród około 400 dzieci baterią testów do badania rozwoju poznawczego, ale również emocjonalnego, społecznego i osiągnięć szkolnych. Osoby uczestniczące w projekcie zostaną przeszklone z metod stosowania IDS oraz IDS-p. Za udział w projekcie wystawione będzie odpowiednie zaświadczenie.

http://www.practest.com.pl/ids-skale-inteligencji-i-rozwoju-dla-dzieci-w-wieku-5-10-lat

http://www.practest.com.pl/ids-p-skale-inteligencji-i-rozwoju-dla-dzieci-w-wieku-przedszkolnym

Osoby zainteresowane są proszone o przesłanie CV i/lub krótkiej informacji nt. dotychczasowego doświadczenia badawczego do mgr Dawida Marszałek pod dawid.marszalek2@gmail.com. Pod wymieniony adres można również kierować dodatkowe pytania.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija dnia 05.11.2017 r.

GFPS-Polska zaprasza do programu stypendialnego

23.10.2017, 14:49

Informujemy o programie stypendialnym do Niemiec w semestrze letnim 2017/2018 stowarzyszenia GFPS-Polska.

GFPS-Polska to organizacja studencka powstała w 1994 roku. Jej celem statutowym jest wspieranie nauki, współpracy i wymiany studenckiej oraz naukowej między Polską a Niemcami. W stypendiach, kursach i warsztatach organizowanych przez stowarzyszenie wzięło udział do tej pory kilka tysięcy osób. Środki na organizowane wydarzenia i stypendia pozyskiwane są z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz darowizn.

Zapraszamy studentów i doktorantów wszystkich kierunków do zgłaszania się do programu stypendialnego w Niemczech. Stypendium przyznawane jest na okres kwiecień - sierpień 2018 (na semestr letni wg niemieckiego kalendarza akademickiego). GFPS oferuje pobyt na uniwersytetach m. in. w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Moguncji, Dreźnie, Heidelbergu, Kolonii. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15.11.2017.

Wymogiem, jaki GFPS-Polska stawia stypendystom, jest przeprowadzenie projektu naukowego na wybrany przez siebie temat, niekoniecznie związany z tokiem studiów. Projekt może przyjąć formę referatu, doświadczenia, badania itp. Mile widziane jest nawiązanie do swojej pracy dyplomowej: licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej, doktorskiej.

Oprócz finansowania pobytu GFPS organizuje dla stypendystów bogaty program kulturalny, pomoc w znalezieniu mieszkania oraz przy wypełnianiu formalności.

Zaproszenie na II Ogólnopolską Konferencje Młodych Naukowców "Psychoróżności"

21.10.2017, 8:12

Studenckie Koło Psychoterapii i Treningu Psychologicznego działające na Wydziale Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Śląskim ma zaszczyt zaprosić Państwa na II Ogólnopolską Konferencje Młodych Naukowców "Psychoróżności", która odbędzie się w dniach 21 – 22 listopada 2017r w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.
Wydarzenie ma na celu krzewienie i propagowanie dorobku naukowego młodych badaczy z polskich ośrodków akademickich z zakresu psychologii. Konferencja skierowana jest do studentów, dając im możliwość przedstawienia swoich pierwszych prac badawczych oraz uzyskania informacji zwrotnej od Komitetu Naukowego.

Konferencja ma charakter dwudniowy: w pierwszym dniu odbędą się sesje referatowe oraz posterowe oraz wykłady plenarne. W drugim dniu odbędą się otwarte warsztaty z zakresu poszerzania wiedzy i umiejętności z zakresu pracy badawczej, który poprowadzą Pracownicy Instytutu Psychologii UŚ (obowiązują zapisy, o czym będziemy informować w późniejszym terminie).

Obowiązuje dowolność tematów, z zastrzeżeniem, że powinny one podejmować szeroko pojętą tematykę psychologiczną. Czas trwania wystąpienia nie może przekraczać 10 minut. Prace zgłaszane na Konferencję nie mogą być publikacją wyników pracy magisterskiej.

Prace prezentowane na Konferencji mogą być przedstawiane w formie referatowej lub posterowej (format posteru: B1, 100x70 cm). Abstrakt nie przekraczający limitu 250 słów należy przesyłać do 31 października 2017 roku poprzez formularz zgłoszeniowy: https://goo.gl/forms/JVy62XnF5E5z2W033 Abstrakt powinien zawierać informacje dotyczące – podstaw teoretycznych, pytania i hipotezy badawcze, procedurę badawczą oraz wyniki i wstępne wnioski. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu mailowego: knpitp@gmail.com

Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Z wyrazami szacunku,
Komitet organizacyjny
II Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców „Psychoróżności”

Pokaż starsze wiadomości

Na skróty:KONTAKT
Sekretariat Instytutu oraz redakcja strony.

PLANY ZAJĘĆ
Aktualne plany zajęć.

ORGANIZACJA ROKU
Organizacja roku i terminy egzaminów.

PRACOWNICY
Strony pracowników Instytutu Psychologii.

USOS

Wirtualny dziekanat i protokoły.

MOODLE

Platforma Kształcenia na Odległość.

BIBLIOTEKI I BAZY DANYCH
Wejście do baz i informacje.

FOTOREPORTAŻE


KSIĄŻKI PRACOWNIKÓWPROFIL W PORTALU FB


BIURO KARIER UŚ


PORTAL STUDENCKI UŚ


UNIWERSYTET ŚLĄSKI


WYDZIAŁ PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII


INSTYTUT PEDAGOGIKI


SAMORZĄD STUDENCKI


TELEWIZJA UŚ


WSPÓŁPRACA Z GOSPODARKĄ


07.11.2017, 17:34


Instytut Psychologii UŚ ul. M. Grażyńskiego 53 40-126 Katowice tel. (32) 3599 739 e-mail ips@us.edu.pl

Administracja serwisem: mgr Michał Brol, mgr Olga Tadla


Instytut Psychologii