mapa serwisu
zaloguj się - załóż konto
 Jesteś w >> Aktualności 

KOMUNIKAT DZIEKANATU STUDIÓW WIECZOROWYCH

23.01.2018, 6:53

Informujemy, iż w okresie sesji egzaminacyjnej i w okresie przerwy międzysemestralnej dziekanat
studiów niestacjonarnych dla studentów Psychologii będzie czynny od poniedziałku do środy oraz w piątek w godzinach od 13.30 do 15.30.

Zalecenia ws. diagnozy intelektu

18.01.2018, 12:17

Krajowy Konsultant w dziedzinie psychologii klinicznej wraz z Konsultantami Wojewódzkimi przedstawili zalecenia dotyczące diagnozy intelektu u dzieci i młodzieży, w których rekomendują stosowanie (zamiast skali WISC-R) Skali Inteligencji Stanford-Binet 5 (test do badań indywidualnych) lub Niezależny Kulturowo Test Inteligencji Cattella (test do badań grupowych). Pełen tekst zaleceń znajdziecie Państwo tutaj: http://id3855.abaks.pl/pracownia/zalecenia.pdf Uprawnienia do stosowania Skali Inteligencji Stanford-Binet 5 będą mogli uzyskać w przyszłym roku akademickim studenci V roku psychologii w ramach fakultetu prowadzonego przez dr Agnieszkę Pasztak-Opiłkę.

Corporate Readiness Certificate - nabór do programu dla studentów

18.01.2018, 12:16

Biuro Karier wraz z firmami IBM, Accenture oraz ING Services Polska zapraszają wszystkich studentów Uniwersytetu Śląskiego do udziału w prestiżowym programie „Corporate Readiness Certificate”, który odbędzie się w semestrze letnim 2018 r. Program CRC ma umożliwić studentom szybszy rozwój zawodowy, przyczynić się do zdobycia wiedzy praktycznej, wykształcić umiejętności funkcjonowania w złożonym, nowoczesnym środowisku biznesowym (Więcej informacji o programie na stronie: http://bk.us.edu.pl/wydarzenie-bk-program-corporate-readiness-certificate). Nabór do programu trwa do 15 lutego. Najbliższe spotkanie nt. programu odbędzie się w Studenckiej Strefie Aktywności 24 stycznia (przyszła środa). Więcej informacji o spotkaniu: http://bk.us.edu.pl/poznaj-zalety-programu-crc-dla-studentow-us.

Wydarzenie BK: szkolenie z Excela

18.01.2018, 12:14

Znasz podstawy Excela i chciałbyś opanować zaawansowane możliwości programu? Weź udział w szkoleniu "Excel dla zaawansowanych" i zostań ekspertem! Firma HCL czeka na Ciebie 22 stycznia 2018 r. na Uniwersytecie Śląskim! Więcej informacji: http://bk.us.edu.pl/wydarzenie-bk-szkolenie-z-excela.

Gestalt psychotherapy - zaproszenie na zajęcia

10.01.2018, 23:09

Serdecznie zapraszam studentów zapisanych na zajęcia z "Gestalt psychotherapy" w ramach Programu Erasmus + w piątek 12 stycznia o godz. 9:30 do pokoju 320. Zajęcia odbywać się będą w języku angielskim. Dr Mariola Paruzel-Czachura

Zaproszenie dla studentów II, III, IV i V roku psychologii dziennej i wieczorowej

04.01.2018, 13:01

Zapraszamy na spotkanie poświęcone zastosowaniom psychologii pracy i organizacji w praktyce oraz procesom Zarządzania Zasobami Ludzkimi, które odbędzie się w poniedziałek 8 stycznia, w godz. 9:45-11:15 w auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ. Spotkanie jest obowiązkowe dla studentów II roku psychologii dziennej (prosimy się nie zapisywać). Serdecznie zapraszamy również studentów II roku psychologii wieczorowej oraz studentów III, IV i V roku obu trybów studiów, w szczególności realizujących ścieżkę specjalizacyjną psychologii pracy i organizacji - zainteresowane osoby prosimy o zapisanie się na stronie: https://goo.gl/forms/IWKzvHYqcSUHw6ZT2 Panel dyskusyjny będzie okazją do spotkania z przedstawicielami biznesu - wezmą w nim udział:
- Tatiana Szostok (ALTA),
- Marta Zwolińska (Future Processing),
- Joanna Kroczek (Xsolve).

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Filmowe psycho-tropy"

20.12.2017, 13:01

Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet SWPS organizują II Ogólnopolską Konferencję Naukową "Filmowe psycho-tropy". Hasłem tegorocznego spotkania jest "Twórca i bohater filmowy". Wydarzenie będzie okazją do przyjrzenia się tematowi od strony naukowej, analizy psychologicznych aspektów procesu twórczego i odbioru dzieła, a także roli edukacyjnej, profilaktycznej i terapeutycznej obrazów filmowych.

Zapraszamy:
- pracowników naukowych różnych dyscyplin, doktorantów i studentów różnych kierunków studiów,
- nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych,
- osób wykorzystujących film w edukacji, profilaktyce i terapii.

Tegoroczna konferencja odbywać będzie się 12 i 13 kwietnia 2018 roku w Katowicach.

Zgłoszenia udziału przyjmowane są drogą elektroniczną do 20 stycznia 2018:
http://www.swps.pl/konferencjafilmowepsycho-tropy.

W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 250 osób z całej Polski. Odbyło się 9 sesji tematycznych, 2 sesje studenckie i sesja posterowa. Podsumowanie fotograficzne: www.us.edu.pl/node/609453.

GODZINY DZIEKAŃSKIE

14.12.2017, 11:16

W dniu 22 grudnia 2017 r. (piątek) od godz. 8.00 do godziny 21.00 Dziekan prof. zw. dr hab. Stanisław Juszczyk ogłasza godziny dziekańskie dla studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie Koła Naukowego Psychologii Muzyki!

11.12.2017, 16:27

Osoby zainteresowane działalnością naukową (i nie tylko) w Kole Naukowym Psychologii Muzyki zapraszam na pierwsze spotkanie, w ramach którego omówimy propozycje pracy na najbliższe kilka miesięcy. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 19 grudnia o godzinie 15:00 w sali nr 6. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą w ramach Koła, ale z jakichś względów nie możesz się pojawić na spotkaniu, napisz maila: maria.chelkowska-zacharewicz@us.edu.pl

Maria Chełkowska-Zacharewicz

Reprezentant regionalny European Society for Cognitive Sciences of Music

Wykład "Metoda Self-Reg w pracy z rodziną"

06.12.2017, 23:19

Studenckie Koło Naukowe Psychologii Rodziny i Bliskich Więzi "AGAPE" ma przyjemność zaprosić Państwa na wykład pt. "Metoda Self-Reg w pracy z rodziną", który poprowadzi pracownik Instytutu Psychologii - mgr Jagoda Sikora. Wykład odbędzie się w środę - 13.12.2017 w godzinach 13:30-15:00 w auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Udział w wykładzie jest bezpłatny obowiązują jednak zapisy internetowe. Osoby chętne są proszone o potwierdzenie udziału imieniem i nazwiskiem nadesłanym na: sknagape@gmail.com Serdecznie zapraszamy!

Przypomnienie: Dzień Dawcy Szpiku z udziałem wolontariuszy - studentów psychologii

04.12.2017, 21:17

Wolontariusze Fundacji DKMS organizują akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UŚ będzie można rejestrować się w bazie dawców 4, 5 i 6 grudnia (poniedziałek, wtorek, środa) w godzinach 9-17. Przydatne informacje można odnaleźć m.in. tutaj: https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Stoisko Instytutu Psychologii UŚ podczas Śląskiego Festiwalu Nauki - zaproszenie do pomocy

29.11.2017, 7:10

1-2 grudnia 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (przy Spodku) odbywać się będzie Śląski Festiwal Nauki. Zapraszamy pracowników oraz studentów do włączenia się w prezentowanie Instytutu Psychologii podczas tego wydarzenia. Zaplanowana została prezentacja ekspozycji składającej się z historycznych i współczesnych narzędzi diagnostycznych, które stanowić będą atrakcję naszego stanowiska przez dwa dni festiwalu. Chętnych zapraszamy do kontaktu z mgr Marią Flakus: maria.flakus@us.edu.pl Studenci zaangażowani w realizację zadań festiwalowych, zgodnie z prośbą Pana Prorektora ds. Kształcenia zostają zwolnieni z zajęć dydaktycznych w tym dniu.

Śląski Festiwal Nauki z udziałem pracowników i studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ

29.11.2017, 7:09

1-2 grudnia 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (przy Spodku) odbywać się będzie Śląski Festiwal Nauki. To największe w regionie wydarzenie o charakterze popularnonaukowym, którego celem jest przybliżenie nauki i badań naukowych ogółowi społeczeństwa regionu. Podczas Śląskiego Festiwalu Nauki odbędą się wykłady, warsztaty oraz pokazy przygotowane przez pracowników i studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Wykłady
Edukacyjna magia teatru cieni - dr Monika Frania, dr Magdalena Christ
Piątek, 1. grudnia, godzina: 10:00 - 10:40, sala Wykładowa 7
http://www.slaskifestiwalnauki.pl/edukacyjna-magia-teatru-cieni

Jak radzić sobie z emocjami? - Adrian Żernik, student II roku ZZL na PiPs
Piątek, 1. grudnia, godzina: 12:00 - 12:40, sala Wykładowa 4
http://www.slaskifestiwalnauki.pl/jak-radzic-sobie-z-emocjami

W czasie deszczu dzieci się nudzą - czyli o zjawisku nudy (z perspektywy psychologa) - mgr Maria Flakus
Piątek, 1. grudnia, godzina: 13:00 - 13:30, sala Wykładowa 4
http://www.slaskifestiwalnauki.pl/w-czasie-deszczu-dzieci-sie-nudza-czyli-o-zjawisku-nudy-z-perspektywy-psychologa

Na progu świadomości - działanie bodźców podprogowych i peryferycznych - dr Katarzyna Ślebarska
Sobota, 2. grudnia, godzina: 14:00 - 14:40, Hala Główna - obszar humanistyczno-społeczny - część wykładowa
http://www.slaskifestiwalnauki.pl/na-progu-swiadomosci-dzialanie-bodzcow-podprogowych-i-peryferycznych

„Postaraj się o tym nie myśleć” – dlaczego odwracanie uwagi od problemów nie działa i zazwyczaj nie pomaga (z punktu widzenia psychologa) - mgr Magdalena Hyla
Sobota, 2. grudnia, godzina: 16:00 - 16:40, sala Wykładowa 4
http://www.slaskifestiwalnauki.pl/postaraj-sie-o-tym-nie-myslec-dlaczego-odwracanie-uwagi-od-problemow-nie-dziala-i-zazwyczaj-nie

„I tak ci się nie uda, jesteś beznadziejny i nic nie jesteś wart” – kim jest nasz wewnętrzny krytyk, i co na niego radzi nauka - mgr Magdalena Hyla
Sobota, 2. grudnia, godzina: 17:00 - 17:40, sala Wykładowa 4
http://www.slaskifestiwalnauki.pl/i-tak-ci-sie-nie-uda-jestes-beznadziejny-i-nic-nie-jestes-wart-kim-jest-nasz-wewnetrzny-krytyk-i-co

Warsztaty
Jak Cię widzą, tak Cię piszą - social media jako druga strona lustra? - Dagmara Dobosz, dr Marcin Gierczyk
Piątek, 1. grudnia, godzina: 15:30 - 16:30, Sala Konferencyjna 14
http://www.slaskifestiwalnauki.pl/jak-cie-widza-tak-cie-pisza-social-media-jako-druga-strona-lustra
Zapisy zostały zamknięte - wyczerpano limit miejsc

Stanowiska pokazowe
1) Spacerem przez historię diagnozy psychologicznej (Instytut Psychologii UŚ: dr Maciej Janowski, mgr Lidia Baran, mgr Maria Chełkowska-Zacharewicz, mgr Maria Flakus, mgr Michał Brol oraz studenci psychologii)
2) Wybrane formy działalności pedagogicznej z zakresu wychowania, socjalizacji i resocjalizacji, kultury języka i kultury zdrowotnej (stoisko pedagogiczne)
3) Jak trwoga, to do PSYCHOLOGA! (Studenckie Koło Naukowe Psychoterapii i Treningu Psychologicznego pod kierunkiem: Alicja Byszewska)
4) Seryjny morderca na kozetce (Koło Naukowe Pscyhologii Sądowej i Policyjnej Paragraf)

Wystawa
Edukacja wśród Masajów - dr Anna Watoła
WYSTAWA DOSTĘPNA BĘDZIE NA ŚRODKOWYM PLACU RESTAURACYJNYM MCK
http://www.slaskifestiwalnauki.pl/edukacja-wsrod-masajow

Przystanek Nauka
Jedną z nowości w programie drugiej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki jest Przystanek Nauka. To rodzaj "żywej biblioteki", którą przygotowuje redakcja "Przystanku Nauka", portalu popularnonaukowego Uniwersytetu Śląskiego. Do udziału w tej inicjatywnie zaproszona została dr Agnieszka Skorupa, psycholog, badaczka zachowań w sytuacjach ekstremalnych. Więcej informacji i harmonogram spotkań: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/przystanek-nauka

Natomiast 30 listopada w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (duża scena) odbędzie się "Science on Stage". W ramach tej inicjatywy w godz 15.00–15.25 grupa studentów II roku kierunku arteterapia wystawi spektakl "To, co najważniejsze". Więcej: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/science-on-stage

Dzień Dawcy Szpiku z udziałem wolontariuszy - studentów psychologii

29.11.2017, 7:09

Wolontariusze Fundacji DKMS organizują akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Stanowisko rejestracyjne zostanie przygotowane na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UŚ i będzie można rejestrować się w bazie dawców 4, 5 i 6 grudnia (poniedziałek, wtorek, środa) w godzinach 9-17. Warto podkreślić, że szpik, podobnie jak krew podlega ciągłej regeneracji. Chociaż powszechnie używamy pojęcia Dawca szpiku, to jednak bardziej precyzyjnym określeniem jest Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych. Więcej wiedzy można odnaleźć m.in. tutaj: https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

Wszystkie rejestry dawców szpiku (ten Fundacji DKMS prowadzi jeden z nich) umieszczają swoich dawców zaszyfrowanych pod specjalnym kodem we wspólnej światowej bazie dawców szpiku, należy więc rejestrować się tylko w jednym rejestrze, aby wyniki przeszukiwania światowej bazy dawców szpiku nie dawały zafałszowanego obrazu co do liczby potencjalnych dawców.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/537857426561216/ oraz na stronie https://www.dkms.pl/pl.

Z pamiętnika młodego psychologa - druga edycja spotkania z absolwentami psychologii UŚ

26.11.2017, 17:54

Studenckiego Koło Psychoterapii i Treningu Psychologicznego ma przyjemność zaprosić na drugą edycję panelu dyskusyjnego "Z pamiętnika młodego psychologa", na którym absolwenci psychologii podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami ze startu w zawodową karierę oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Prelegenci:
1. Joanna Holecka - psycholog zdrowia, zajmujący się m.in. psychoonkologią
2. Wiola Friedrich - pracownik naukowy i psycholog sądowy pracujący m.in. w Areszcie Śledczym w Katowicach
3. Ewelina Skubała - psycholog Biura Karier zajmujący się doradztwem zawodowym
4. Bartosz Kleszcz - psychoterapeuta specjalizując się w akceptacji zaangażowania (ACT) i metodach 3. fali terapii poznawczo-behawioralnych

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego.

Zapraszamy: poniedziałek 11 grudnia, godzina 17:00, sala 201, Wydział Pedagogiki i Psychologii UŚ

Pokaż starsze wiadomości

Na skróty:KONTAKT
Sekretariat Instytutu oraz redakcja strony.

PLANY ZAJĘĆ
Aktualne plany zajęć.

ORGANIZACJA ROKU
Organizacja roku i terminy egzaminów.

PRACOWNICY
Strony pracowników Instytutu Psychologii.

USOS

Wirtualny dziekanat i protokoły.

MOODLE

Platforma Kształcenia na Odległość.

BIBLIOTEKI I BAZY DANYCH
Wejście do baz i informacje.

FOTOREPORTAŻE


KSIĄŻKI PRACOWNIKÓWPROFIL W PORTALU FB


BIURO KARIER UŚ


PORTAL STUDENCKI UŚ


UNIWERSYTET ŚLĄSKI


WYDZIAŁ PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII


INSTYTUT PEDAGOGIKI


SAMORZĄD STUDENCKI


TELEWIZJA UŚ


WSPÓŁPRACA Z GOSPODARKĄ


07.11.2017, 17:34


Instytut Psychologii UŚ ul. M. Grażyńskiego 53 40-126 Katowice tel. (32) 3599 739 e-mail ips@us.edu.pl

Administracja serwisem: mgr Michał Brol, mgr Olga Tadla


Instytut Psychologii